VeBununGibi eski bir dostum Seçkin Serpil ile kesişen fikirlerimiz ile ortaya çıkmış bir podcast denemesi. Çoğu zaman birlikte yaptığımız sohbetlerimizin kaydığı ekseni takip etmesini planlıyoruz. Her hafta bir kelime ve bu kelimenin çağrışımları konu alınacak. Elbette kelimeler rastgele seçilmiş değil. Bizi ve hayata bakışımızı gösteren şeylerin etrafında çokça konuşup kafa yorduğumuz konuların kesişiminde.

“Ve bunun gibi” diye başladı cümlesi, “bundan öncesi olmasın, sonrası sorgulanmasın.” Ve bunun gibi oldu her şey sorgusuzca. Sonra insan çıkageldi ve sordu: “ve neden bunun gibi?”. Evren karıştı usulca. Entropi düşerken tanrı yaptığı hatayı fark etti ve ekledi; “gereken soruların cevapları burada.”. İnsan ile evren hala uzlaşamamış ki geçen binlerce yılın ardından “VeBununGibi” isminde bir podcast kelime kelime soruların peşinde. Her hafta.

Elbette bu çalışma ile ilgili en büyük sıkıntım günümüzün tüm diğer tüm hizmetleri gibi özgürlük düşmanı platformlardan yayınlanmasının ağ etkisi sebebi ile neredeyse zorunlu olması. Buna yapacak ne yazık ki çok bir şey olmadığından bir duruş olarak her bölümü kendim de yayınlamaya karar verdim. Şayet olursa VeBununGibi’ye buradan ulaşırsanız iyi dinlemeler dilerim.

Hatırlatmak isterim ki; bu site ve altyapısı 15 yıllık bir donanım tarafından tüketiciye sağlanan ortalama bir hat ile sağlanmakta. Şayet beklenen şekilde çalışmaz ve sizi üzerse kızmayın. Yaşlı dostumuz donanım özgürlüğü için elinden geleni yapıyor.

Sezon 1

Başlangıç 29 Ekim 2021
Hem ilk yayın olması hem de kimi zaman evrenin en temel sorunlarına kadar inen bir kavram olarak başlangıç bizim için karar vermesi zor bir kelime olmadı. Evrenin başlangıcından tarihe giden süreçte başlangıcın bizim için anlamı ve değeri üzerine bir sohbet.
Başlangıç
Yazı 5 Kasım 2021
Bir önceki bölümde tarih ve insanlığın başlangıç ve sonları kayda almasından yola çıkınca yazı çok doğal bir devam olarak göründü gözümüze. İnsanın ölümsüzlük çabasının ve sosyal ağlarının en etkili aracı olarak bu bölümde yazı üzerine konuştuk.
Yazı
Bağımlılık 12 Kasım 2021
Yazı konuşulurken sanat üretiminin insanla ilişkisi hakkında bağımlılık benzetmesi yapınca bir sonraki bölümün bağımlılık adına olması çok anlamlı geldi. Bağımlılık doğal olarak çok insan bir özellik olmakla her konuya uzatılabilecek bir başlıktı. Konuşmayı zor bıraktığımız keyifli bir bölüm oldu.
Bağımlılık
İlham 19 Kasım 2021
Gelenek olarak önceki bölümden artan konulara sıra vermemiz dolayısı ile bu bölümde ilham kelimesini konuşmaya karar verdik. Özellikle ilhamın kaynağı ve bunun üreten kişiye olan yansımasının odağında olan konuşmamızdan keyif alacağınızı umarız.
İlham
Arayış 26 Kasım 2021
Bu sefer bölüm tercihimiz öncekilerden de kolay oldu. İlham konu olunca temel tartışmanın ilhamın arayışı olması üzerinden kelimemizi kendiliğinden arayış olarak belirlemiş olduk. Bizim açımızdan keyifli bir sohbet oldu sizin de beğeneceğinizi umarız.
Arayış
Vazgeçmek 04 Aralık 2021
Arayışla birlikte isteklerimizin kaynaklarını tartışırken bunlardan vazgeçebilmenin ihtimalini de düşündük. Bunun üzerine haftanın kelimesi vazgeçmek oldu. Toplumsal bir olgu olarak vazgeçmek eylemi üzerine getirilen kimi zaman mistik beklentileri konuştuk bu hafta.
Vazgeçmek
İrfan 10 Aralık 2021
Vazgeçebilmek ve bununla ilişkilendirilen erdemin bize çağrıştırdığı bir diğer kutsanan erdem olarak arif olma halinin gereği irfan bir sonraki konumuz olarak seçildi. Umarım bizim kadar keyif alırsınız dinlemekten.
İrfan
Bilgi 17 Aralık 2021
Biraz tersten de gitmiş olsak irfan üretiminin temel girdisi olan bilgiden bahsetmek doğal olarak bir sonraki konuya en güçlü adaydı. Çok keyif aldığımız ve üstüne neredeyse bir bölüm daha çekebileceğimiz bir konu oldu. Keyifli dinlemeler dileriz.
Bilgi
Saat 24 Aralık 2021
Somut bir şeyi konu alalım diye düşündüğümüzde bu kelime üzerinde uzlaştık. Fark etmediğimiz ise saat kelimesinin hem bir zaman ölçüsü hem de zamanı ölçen aletin adı olduğu idi.
Saat
Parodi 31 Aralık 2021
Seçkin ile The Matrix filminin yeniden çekilen 4. bölümünü konuşup yere vurmaktan duramadığımız için ani bir kararla filmi en tanımlayan kelimeyi seçmeyi uygun bulduk.
Parodi
Kabul 07 Ocak 2022
Bu bölüm ilk konuğumuzu ağırladık. Kelime tercihini ona bıraktık ve kabul kelimesi yılın ilk bölümünün konusu oldu. Normalden biraz daha uzun süren sohbetimizi keyifli bulmanız dileği ile.
Kabul
Gelişim 14 Ocak 2022
İnsanlığa ve hikayesine dokunmayı pek sevdiğimizden Seçkin’in tavsiyesi ile bu haftanın konusunu gelişim olarak belirledik. Umarım keyifle dinlersiniz.
Gelişim
İnkar 21 Ocak 2022
Kabul ve toplumsal olarak arkasına koyduğumuz anlamlar üzerine konuşmamızdan sonra tam tersi olarak inkarın konu almak istedik. Toplumsal ve bireysel olarak inkarı ve bizim için anlamını konuştuğumuz bölüm bizim için çok keyifli geçti.
İnkar
Vurdumduymaz 28 Ocak 2022
Seçkin’in vurdumduymaz kelimesini ilk önerdiği andaki tartışmamız bunun bir kelime olup olmadığı üstüne oldu. Yanıldığım ortaya çıkınca inkar ile gelen toplumsal bir yansıma olarak vurdumduymazlığı konu almaya karar verdik.
Vurdumduymaz
Liste 4 Şubat 2022
Sanırım düzene ilişkin bir bölüm daha çekmek istedi ki canımız hem somut hem de düzen gibi soyut bir kavramın çevresinde liste kelimesini konu almaya karar verdik bölümümüzde.
Liste
Kalp 11 Şubat 2022
Seçkin hassas bir kelimeyi masaya getirmeyi tercih etti. Aramızdaki bakış farkından maddecilik ile ruhaniyetin kapışmasının konusu olan bölüm umarız sizinde ilginizi çekecektir.
Kalp
Telefon 18 Şubat 2022
Kelime olarak garip bir seçenek olsa da bugünlerde geçmişimiz ile geleceğimiz arasında hayatımızda en köklü değişen cihaz olmakla bunun hayatımıza yansımasını nostaljik bir açıdan görmek istedik.
Telefon
Birlik 25 Şubat 2022
Güncel olarak bir toplulukla yaşanmış bir gerginlikten insan birlikteliğinin zorluğu ve özellikle bu konuda görece başarısız toplumlardaki özel dertlerden bu kelimeye vardık. Umarım siz bu durumun dışındasınızdır.
Birlik
Gibi 4 Mart 2022
Biraz kelime darlığı çekerken yazdığım ama yayınlamaya fırsat bulamadığım bir yazımdaki “ben senin gibi … değilim” başlığından benzerlik kurulumu ve bunun sosyal yansımalarına dalmak üzere gibi kelimesi bir anda ortaya çıktı.
Gibi