Bu Blog benim için aklımdan geçenleri yazıp çizebileceğim, özgürlük düşmanı ve topluma zarar olan teknoloji şirketlerine en az bağımlılık getiren bir alan olarak tasarlandı. Burada sunulan tüm görüşler şahsen bana ait olup ne çalıştığım ne de paydaşı bulunduğum kişi ve toplulukların görüşünü doğrudan yansıtmaktadır. Şayet beni “stalklayıp”, özgürlük düşmanı mecralarda bulamayınca buraya vardıysanız umarım okuyacaklarınızı beğenirsiniz.

Çalışan Donanım

Bu web sitesi tamamen özgür donanımlar kullanılarak, özgür yazılımlarla evimin soğuk bir köşesinden servis edilmekte. İhtiyaç duyduğum hizmetlerin barındırılmasının yanısıra özgür bir geleceğin pekala mümkün olduğunun çalışan bir kanıtı olarak düşünüldü. Çöpe gönderilmeye hazırlanan bir anakartın üstüne özgür bir bios firmware’ı olan Libreboot kurulup, özgür olmayan içerikler taşıyan Linux çekirdeği aksine Linux-Libre ve Ubuntu Server tercihi ile çalışır hale getirilmiştir. Sabit sürücü, RAM ve güç kaynağı gibi diğer gerekli donanımlar kenar köşede duran atıl parçaların tekrar kullanıma kazandırılması ile toparlanmıştır. Sadece soğutma sistemi sıfır ve kaliteli fanlar içermekte keza yaşam alanlarında düzenli seslerin pek sağlığa iyi gelmediği bir gerçek.

Havalı görünmeyen bir rack

Ağ bağlantısını özgür olmayan yazılımlar içermeyen bir yönlendirici işletim sistemi olan LibreCMC yüklü Netgear WNDR3800 sağlamakta. Hali ile bir bütün olarak sistem İnternet’e çıktığı ana kadar özgür yazılım ve donanımlarla çalışmaktadır.

Rack

Rack üzerinde bulunan uyarı bir hacker kültürü nesnesi olan Blinkenlight idir. Daha kimseyi bu metnin temelde İngilizce olduğuna ikna edebilmiş değilim.

ACHTUNG!
ALLES TURISTEN UND NONTEKNISCHEN LOOKENSPEEPERS!
DAS KOMPUTERMASCHINE IST NICHT FÜR DER GEFINGERPOKEN UND MITTENGRABEN! ODERWISE IST EASY TO SCHNAPPEN DER SPRINGENWERK, BLOWENFUSEN UND POPPENCORKEN MIT SPITZENSPARKEN.
IST NICHT FÜR GEWERKEN BEI DUMMKOPFEN. DER RUBBERNECKEN SIGHTSEEREN KEEPEN DAS COTTONPICKEN HÄNDER IN DAS POCKETS MUSS.
ZO RELAXEN UND WATSCHEN DER BLINKENLICHTEN.

Tüm sistem ortalama yük altında 56 Watt/saat güç tüketmekte. Bu aylık 16 liralık elektrik enerjisine denk geliyor. Bu bakımdan self hosting denemeleri arasında başarılı bir ekolojik puanı yok. Özellikle sadece güneş enerjisi ile çalışan bir sunucudan sunulan Low-tech Magazine gibi bir kuruluma bir gün geçmeye niyetli olsam da özgür bir geliştirme kartı edininceye kadar çöpe gitmeyen donanımların kurtardığı karbona sevineceğim.